Ištįsę daigai, ar tai problema?

Ištįsusi medetka

Daiginant sėklas namuose ant palangės, jauni daigeliai dažnai ištįsta (išbėga), išauga ilgu ir silpnu stiebeliu. Taip atsitinka todėl,  kad augalai susodinti arti vienas kito ir namuose trūksta natūralios šviesos, tuomet jie stengiasi užstelbti vieni kitus kovodami dėl šviesos. Tokių daigų lapai būna išblukę, o ne ryškios žalios spalvos, kaip būdinga augalams, nes jiems trūksta chlorofilo, kuris generuojamas nuo saulės šviesos. Be to, jie būna dar ir pakrypę į šviesos pusę, todėl atrodo kaip nuvytę. Augalai yra labai jautrūs aplinkai, todėl jiems būtinas šilumos, drėgmės ir šviesos balansas, jei jo nėra, tuomet augalai neišauga sveiki ir tvirti, tačiau sėkloms sudaiginti užtenka tik šilumos ir drėgmės, kuri gali būti sukuriama šiltnamio efektu, uždengus vazonėlį polietileniniu maišeliu ir padėjus į tamsią vietą kol išdygs. Pasėtas sėklas reiktų gausiai palieti, tačiau nepersistengiant ir palikti kol išdigs daigai, o tada tik pradėti laistyti.

Ką daryti, jei taip atsitiko?

Persodinamos ištįsę medetkos

Pirmas patarimas augalus persodinti kuo toliau vienus nuo kitų, ypač tuos kur pasodinti į vieną vazoną, būtina kuo skubiau išskirti į skirtingus vazonus, kad aukštesnio daigo lapai neužstelbtų ir nesudarytų šešėlio žemesniąjam. Ištįsusius ir nulinkusius daigus taip pat galima išgelbėti persodinant į didesnį vazoną ir užkasant giliau, tačiau stiebą užkasti tik palaipsniui, kad augalas priprastų ir nepradėtų pūti stiebas bei neuždustų šaknys. Galima užberti vis daugiau žemių paviršiuje kas savaitę. Taip pat gelbėjant tokį daigą, galima jį paremti kokia savadarbe atramėle: paveikslėlyje padaryta atramėlė iš šiaudelio gėrimui. Jei prie atramėlės nesilaiko, turėtumėte lengvai neužspaudžiant pririšti.

 

Ką daryti, kad taip neatsitiktų?

Jei sodinate lysvėse, tuomet palikite didesnius tarpus tarp sodinukų ar sėjamų sėklų. Jei sėjate į vazonus, sėkite po vieną sėklą ir vazonus laikykite atokiau vienas nuo kito, kad jau išdygę sodinukai nesudarytų šešėlio. Taipogi sėklų nepalikite paviršiuje, bet ir nepasėkite per giliai. Daugumai augalų žemė turėtų būti giliau drėgna, tačiau nešlapia, todėl rekomenduojama lieti kas 3-5 dienas, jei labai karšta ir dažniau. Labai padėsite savo daigams, jei apliesite labai silpna dušo srove ir drungnu vandeniu, taip imituodami lietų. Jei daiginate kambaryje, jau sudygusius daigus būtų patartina laikyti kuo labiau apšviestoje vietoje, tai yra prie lango į pietinę pusę, o jei orai šilti tai balkone, taip užtikrinsite pakankamą šviesos kiekį augalui augti.

Kitame straipsnyje aptarsime priemones sėjimui ir sodinimui namų sąlygomis

 

Pasidalinkite savo mintimis

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!